Европа

Русинка уапсена во Њујорк по потерница на Интерпол

24 март, 2017 - 11:55 (META)  Њујорк Рускиот конзулат во Њујорк испратил допис до властите на САД, со кој бара информации за притворената Русинка, соопшти дипломатски извор за агенцијата ТАСС. Весникот „Њујорк пост“ претходно изјави дека Викторија Насирова, за која Интерпол има издадено потерница во 2015 година…

Јункер го предупредил Трамп дека колапсот на ЕУ води кон нова војна на Балканот

24 март, 2017 - 13:19 (META)  Брисел Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, го предупредил претседателот на САД, Доналд Трамп, дека евентуален колапс на Европската Унија ќе доведе до нова војна на Балканот. Јункер во интервју за „Фајненшал тајмс“ изјавил дека во разговор со новиот заменик-претседател на…