Европа

Земјотрес со јачина од 4,2 степени ја погоди Италија

2 јануари, 2017 - 12:24 (META)  Рим Централна Италија беше погодена од земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтерова скала, пренесуваат италијанските медиуми. Епицентарот на земјотресот се наоѓал 30 километри од местото Матињано, околу 100 километри од Рим. Според податоците, земјотресот се случил ноќеска, на длабочина…

Уште едно лице уапсено во Шведска поради нападот во Стокхолм

24 април, 2017 - 11:15 (META)  Стокхолм Шведската полиција соопшти дека уапсила уште еден осомничен во врска со минатомесечниот напад со камион во Стокхолм, во кој загинаа четири лица, а повредени беа 15. Неименуваното лице е приведено вчера, по налог на обвинителството. Осомничениот возач, барач на азил…

Видеа