Европа

Германија: Поведена истрага против 20 лица осомничени дека шпионирале за Турција

6 април, 2017 - 17:14 (META)  Берлин Дваесет лица се под истрага во Германија поради сомнеж дека шпионирале луѓе за кои верувале дека се приврзаници на муслиманскиот свештеник Фетулах Ѓулен, јавуваат светските агенции, повикувајќи се на соопштение на германското министерство за внатрешни работи. Инаку, властите во Анкара…

Германија ја повика ЕУ да размисли за турските потерници

22 август, 2017 - 12:12 (META)  Берлин Германскиот министер за правда, Хајко Мас денеска ја повика ЕУ да преиспита како ќе се однесува кон турските барања за апсења. Неговата изјава доаѓа после неодамнешното апсење на германскиот писател со турско потекло во Шпанија. – Најмалку што можеме е…

Видеа