Европа

„Мудис“ го намали кредитниот рејтинг на Италија по неуспехот на референдумот

8 декември, 2016 - 11:13 (META)  Њујорк Агенцијата за проценка на кредитниот рејтинг „Мудис“ ги намали изгледите за италијанскиот државен долг од стабилен на негативен статус, а како причина го наведе неуспехот на референдумот за уставни реформи во земјата, јавуваат светските медиуми. Гласачите во Италија во неделата…

Јункер го предупредил Трамп дека колапсот на ЕУ води кон нова војна на Балканот

24 март, 2017 - 13:19 (META)  Брисел Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, го предупредил претседателот на САД, Доналд Трамп, дека евентуален колапс на Европската Унија ќе доведе до нова војна на Балканот. Јункер во интервју за „Фајненшал тајмс“ изјавил дека во разговор со новиот заменик-претседател на…

Видеа