Балкан

Руско МНР: Балканските држави не треба да се тераат да брзаат кон ЕУ

15 февруари, 2018 - 16:02 (META)  Москва Принципиелен став на Русија е дека најкомлицираните проблеми во регионот мора да ги решат самите балкански држави независно, без да се тераат да брзаат и да се ограничуваат само на формалните критеруми, или со други зборови – без никакво надворешно…

Владата на Ципрас доби доверба од грчкиот Парламент

17 јануари, 2019 - 8:59 (META)  Атина Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас го преживеа гласањето доверба и со 151 глас „за“ доби поддршка од парламентот. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а еден бил отсутен. Освен 145 пратеници од СИРИЗА, за доверба на владата гласаа четворица независни…

Видеа