Балкан

Хојт Ји: Прашањето за името бара напорна работа, но дефинитивно е возможно

20 јануари, 2018 - 9:24 (META)  Вашингтон Македонија и Грција имаат вистинска можност да постигнат договор за прашањето за името. Верувам дека постои политичка волја, како во Атина, така и во Скопје, да се постигне договор и да се реши ова прашање еднаш засекогаш, вели заменик-помошникот државен…

Грчкиот министер за надворешни работи, Коѕиас поднесе оставка

17 октомври, 2018 - 12:44 (META)  Атина Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, денеска поднел оставка, еден ден по напната средба на владиниот кабинет кога избила расправија со министерот за одбрана, Панос Каменос, во врска со Договорот од Преспа, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Според извори…

Видеа