Одбиено барањето на обвинителството за враќање на Шешељ во Хаг

Судскиот совет на Хашкиот трибунал го отфрли барањето на обвинителството за обвинетиот за воени злосторства Воислав Шешељ, кој е на привремена слобода, да се...

Албанија бара граѓаните да ги пријавуваат сите сомнителни дејства

Албанските власти вчеравечер упатија апел до граѓаните да соработуваат со полицијата за да се спречи каков било акт на организиран криминал и на тероризам. Министерот за внатрешни...

Шест милиони евра за реклами за партиите во Грција

Рекламната кампања за грчките избори ќе ја чини државата шест милиони евра. Министерството за внатрешни работи објави како ќе бидат поделени финансиите на секоја од партиите....

Грција по 25 јануари: Политичка или техничка влада?

Длабоката политичка поделеност во Грција создава страв и загриженост дека изборите на 25 јануари, наместо влада, може да донесат втор круг избори. Засега нема...

Хрватска ја доби првата жена-претседател

Колинда Грабар-Китаровиќ стана првата жена-претседател на Хрватска откако вчера, со нешто повеќе од 50 отсто од гласовите, победи во вториот круг од претседателските избори. Грабар-Китаровиќ...

Втор круг од претседателските избори во Хрватска

Граѓаните на Хрватска денеска во вториот круг од претседателските избори ќе треба да решат меѓу актуелниот претседател Иво Јосиповиќ и Колинда Грабар-Китаровиќ, кандидатката на...

Откриена уште една бомба во Истанбул

Турските безбедносни служби денеска деактивираа бомба откриена пред трговски центар во квартот Башакшехир. Случаен минувач ја открил бомбата поставена во сомнителен пакет, по што пријавил...

Спречен терористички напад во Истанбул

Турските безбедносни служби спречиле бомбашки напад во истанбулски трговски центар, соопштија турските власти. Како што јавуваат турските медиуми, двајца напаѓачи биле уапсени додека се подготвувале...

Вучиќ повика да не се напаѓаат исламските верници

На смиреност и на ненапаѓање на исламски верници поради терористичкиот напад на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ повика српскиот премиер Александар Вучиќ. - Сакам на вжештените...

В недела втор круг претседателски избори во Хрватска

На втор круг од претседателските избори, Хрватите ќе гласаат в недела. Тогаш треба да се избере претседател помеѓу актуелниот Иво Јосиповиќ и Колинда Грабар-Китаровиќ од...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН