СИРИЗА на тест да формира влада

СИРИЗА ќе мора да се обиде да формира коалициска влада. Левичарската партија која триумфираше на параламентарните избори не успеа да освои апсолутно мнозинство и...

Ципрас: Грција врти нова страница

Со голема насмевка, под силен огномет и во еуфорична празнична атмосфера, меѓу илјадници поддржувачи, Алексис Ципрас прогласи историска победа за СИРИЗА. - Грчкиот народ испиша...

СИРИЗА еуфорично ја слави историската победа на изборите

Грција ја очекува целовечерен трилер со пребројувањето на гласовите. Сè додека не се преброи и последниот глас, нема да биде сигурно дали СИРИЗА ќе...
фото: Meta.mk

СИРИЗА на чекор до историска победа

СИРИЗА е сè поблиску до историска победа, прва за левичарска партија на грчки парламентарни избори. Партијата на Алексис Ципрас, според првите неофицијални резултати од...

На протестите во Косово повредени 23 лица

На протестите во Приштина повредени се 23, а приведени се 20 лица, изјави портпаролот на косовската полиција, Баки Кељани. Неколку илјади граѓани учествуваа на маршот...
фото: Meta.mk

Грците денеска избираат меѓу промени и статус-кво

Повеќе од 9,8 милиони грчки граѓани денеска одлучуваат за иднината на државата на најкритичните избори во државата досега. Надеж за промена со СИРИЗА, која ќе внесе...

Ципрас веќе се гледа како премиер

Бран промени и ново лице на политичката сцена или играње безбедно и задржување на политиката на постарите партии, ова е дилемата која утре ќе...

Рударите од Трепча го прекинаа штрајкот на еден месец

Косовските рудари од јужениот дел на комбинатот Трепча, по тридневен штрајк денеска одлучиле привремено да го прекинат протестот на еден месец за да им...

Самарас 22 пати распали за идентитетот и за јазикот на Македонија

Андонис Самарас заигра на картата за спорот за името на предизборниот митинг во Солун. Грчкиот премиер во заминување, кој останува запаметен како човекот кој...

Самарас во Солун: Антимос е проповедник за хеленизмот на нашата Македонија

Само 72 часа пред крајот на изборната кампања, премиерот на Грција, Андонис Самарас, денеска е во Солун во последен обид да ги шармира и...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН