Балкан

Русија ќе ѝ продаде на Турција ракетен систем вреден над две милијарди долари

2 ноември, 2017 - 19:48 (META)  Москва Руската државна фабрика за оружје „Ростек“ потврдила дека договорот за продажба на ракетниот одбранбен систем С-400 на Турција надминува две милијарди американски долари, јавуваат руските државни медиуми, пренесува ХРТ. Американски воени претставници и политичари изразија загриженост поради намерата на Турција,…

Ципрас: Преговараме врз основа на имињата предложени од Нимиц

23 мај, 2018 - 14:28 (META)  Атина Ние јасно изјавивме дека преговараме врз основа на четирите имиња предложени од ОН, конкретно пакетот предлози од медијаторот Метју Нимиц, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во Парламентот, одговарајќи на критиките упатени од лидерот на опозициската Нова демократија, Киријакос Мицотакис, во…

Видеа