Балкан

Почина Слободан Праљак откако испи отров во судницата во Хаг

29 ноември, 2017 - 14:46 (META)  Хаг Слободан Праљак, генерал на војската на босанските Хрвати во војната во БИХ во 1990-тите, почина неколку часа откако во судницата на Меѓународниот трибунал испи отров од шишенце, јавија хрватските медиуми. Праљак е познат како командантот осомничен за уривањето на стариот…

Мицотакис: Владата ѝ ги отстапи македонскиот јазик и националност на соседната земја

21 јуни, 2018 - 13:44 (META)  Солун Алексис Ципрас на соседната земја и отстапи нешто за кое ниедна претходна влада немаше разговарано: македонската националност и македонскиот јазик, рече лидерот на Нова демократија Киријакос Мицотакис од Кукуш, каде што присуствуваше на свечената манифестација по повод 105-годишнината од ослободувањето…

Видеа