Балкан

Руско МНР: Меѓународната заедница да застане против територијалните претензии на Албанците

21 април, 2017 - 18:06 (META)  Москва „Сметаме дека е неопходно меѓународната заедница одлучно да им укаже на Тирана и на албанските политичари во другите балкански земји на неприфатливоста на актуелизирањето на територијалните претензии и на размислувањето за прекројување на границите во регионот. Ги повикуваме западните партнери…

Амбасадорите на САД во Тирана и во Приштина ги критикуваа изјавите на Рама и на Тачи

21 април, 2017 - 18:56 (META)  Тирана Амбасадорот на САД во Албанија, Доналд Лу, и амбасадорот на САД во Косово, Грег Делави, едногласно ги критикуваа денеска вчерашните изјави на албанскиот премиер Еди Рама и на косовскиот премиер Хашим Тачи за можноста за обединување на Албанија и на…