Балкан

Хан изрази жалење поради изгласувањето недоверба во владата на Косово

10 мај, 2017 - 17:49 (META)  Брисел Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јохнаес Хан, изрази жалење поради тоа што косовскиот парламент изгласа недоверба за владата. „Жалам поради денешното изгласување недоверба во владата на Косово. Политичките лидери, институции не смеат да ги загубат од вид предизвиците…

Чижов: Русија сака и по проширувањето на ЕУ да ги задржи односите со одредени земји

23 ноември, 2017 - 17:03 (META)  Брисел Рускиот амбасадор при ЕУ, Владимир Чижов, изјави дека Русија нема ништо против проширувањето на ЕУ, но оти Москва сака да биде сигурна дека при проширувањето на Унијата нема да се нарушат нејзините традиционални односи со одредени земји. – Многу од…

Видеа