Балкан

Протести во Романија поради најавените правосудни закони

6 ноември, 2017 - 8:56 (META)  Букурешт Повеќе од 7.000 граѓани на Романија синоќа излегоа на протест во Букурешт поради намерата на владата да усвои повеќе закони од областа на правосудството. Опозицијата смета дека законите ќе ги ослабат напорите да се искорени корупцијата.
Демонстрантите се собраа пред…

Ѕанакопулос: Атина направи отстапки, сега на ред е Скопје

25 април, 2018 - 13:59 (META)  Атина Во преговорите, грчката страна направи отстапки, сега е време и поранешната југословенска Република Македонија да ги направи неопходните чекори за постигнување договор, изјави портпаролот на грчката влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, на редовниот брифинг со новинарите, пред почетокот…

Видеа