Балкан

Вучиќ: Формирањето војска на Косово е спротивно на уставот и на резолуцијата од ОН

8 март, 2017 - 13:17 (META)  Белград Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека формирањето војска на Косово претставува кршење на резолуцијата 1244 на Советот на безбедност на Обединетите нации и на косовскиот устав, како и дека околу тоа очекува поддршка и помош од ЕУ, САД,…

Рама: По изборите, ќе побараме од Брисел да почнеме со претпристапните преговори

25 мај, 2017 - 18:59 (META)  Тирана „По изборите во Албанија, ќе побараме од Брисел да почнеме со претпристапните преговори за членство во Европската Унија,“ изјавил албанскиот премиер Еди Рама по неформалната средба со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини. Тој…

Видеа