Свет

Капетан Драган осуден на 15 години затвор за воени злосторства

26 септември, 2017 - 17:32 (META)  Сплит Драган Васиљковиќ, попознат како Капетан Драган во војната во Хрватска, кога предводеше паравоени единици, денеска во Жупанискиот суд во Сплит е прогласен за виновен за воени злосторства во Хрватска и е осуден на 15 години затвор. Делата за кои се…

Немало прислушување политичари и бизнисмени во Хрватска, вели министер од БиХ

26 септември, 2017 - 16:48 (META)  Сараево Директорот на Безбедносно-разузнавачката агенција на Хрватска Даниел Маркиќ денеска се сретнал со својот колега од БиХ, Осман Мехмедагиќ, откако хрватските медиуми објавија дека Разузнавачко-безбедносната агенција на БиХ (ОСА) прислушкувала хрватски бизнисмени и политичари од Хрватска и БиХ. По средбата, министерот…