Спорт

Македонските ракометари со 34:30 го совладаа Тунис на СП во Франција

12 јануари, 2017 - 20:21 (META)  Мец Македонската ракометна репрезентација вечерва во Мец го совлада тимот на Тунис со резултат 34:30 и со победа го почна настапот на Светското ракоментно првенство што се одржува во Франција. Најефикасен стрелец на мечот беше капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров,…

На Мундијалот во 2026 година ќе играат 48 репрезентации, одлучи ФИФА

10 јануари, 2017 - 11:20 (META)  Цирих Светската фудбалска федерација (ФИФА) денеска едногласно одлучи Светското фудбалско првенство да биде проширено и на него да учествуваат 48 репрезентации. По Светските првенства во Русија во 2018 година и во Катар во 2022 година, на следниот Мундијал во 2026 година,…