Мета.сторија

Кохабитацијата на тест: Во тек се разговорите за именување 18 амбасадори и конзули

6 јули, 2017 - 15:17 (META)  Скопје Премиерот Зоран Заев вчера при промовирањето на реформскиот план „3-6-9“ за забрзување на евроатлантските интеграции, најави кохабитација со претседателот Ѓорге Иванов. Прв чекор во кохабитацијата е пополнување на испразнетите 18 дипломатски позиции во амбасадите, конзулатите и во мисиите на Македонија…

СЈО поднесе 17 обвиненија, „Талир“ ќе почека

29 јуни, 2017 - 10:49 (META)  Скопје Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија за 18 предмети, против 94 физички и седум правни лица, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица Јанева, додавајќи дека за овие предмети се обезбедени цврсти докази. Таа истакна дека временскиот рок за истражување не бил…