Македонија

Пратениците денеска повторно ќе гласаат за Договорот со Грција по ветото на Иванов

5 јули, 2018 - 7:44 (META)  Скопје Собранието денеска во 11 часот ќе одржи пленарна седница на која единствена точка на дневен ред е законот за ратификација на Договорот со Грција кој на 17 јуни во Преспа го потпишаа македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи, Никола…

Петерле: На патот во ЕУ црни точки ви се судството, медиумските слободи и корупцијата

22 февруари, 2019 - 13:42 (META)  Белград Словенечкиот европратеник Алојз Петерле во интервју за порталот „Јуропиан Вестерн Балканс“ ја фали храброста на владата да го надмине и деценискиот спор со Грција за името, но потсетува дека патот до ЕУ за Северна Македонија подразбира многу реформи. Како црни…

Видеа