Отворена канцеларијата „Купи куќа, купи стан“

Во Министерството за финансии од денеска е отворена канцеларијата „Купи куќа, купи стан“, во која граѓаните од 10 до 15 часот секој работен ден...

Обвинителство се согласи Вранишковски да биде условно пуштен

Со издржување на повеќе од половина од затворската казна и со надоместување на штетата за која е осуден, исполнети се законските услови Јован Вранишковски...

Вечерва почнува Вевчанскиот карневал

Во Вевчани вечерва почнува главната музичка програма. Утревечер, пак, е главната манифестација - карневалот со најоригиналните маски. Присутните ќе се забавуваат со „Суперхикс“ и со...

Утре, по 19. пат, Мичуринска средба

По 19. пат, утре ќе се одржи Мичуринска средба на генерации. На овој ден се обележува и дочекот на Стара нова година, позната како...

Бремените жени бесплатно ќе добиваат фолна киселина и јод

Секоја бремена жена во периодот од утврдување на бременоста до завршување на 13. гестациска недела ќе добива бесплатни таблети фолна киселна и јод. Овој проект...

И професорите поддржувачи на државниот испит бараат средба со Иванов

Професорите од Граѓанската иницијатива за поддршка на реформите во високото образование бараат прием кај претседателот Ѓорге Иванов, откако „Професорски пленум“ и „Студентски пленум“ договорија...

Како течеше образовната сага: настани и датуми

Денеска претставници на студентите и на професорите се на средба со претседателот Ѓорге Иванов. „Професорски пленум“ се надева дека претседателот може да ја спаси ситуацијата бидејќи...

Шилегов: Владата на Груевски во четири очи им го дала бизнисот на кираџиите на...

Официјални документи објавени на страницата на Европската Унија откриваат дека Владата на Груевки ѝ го дала бизнисот на германската фирма „Лудвиг Фајфер“, која е кираџија...

На 14 јануари, „Ден на тишината“

По повод масакрот кој се случи во редакцијата на францускиот магазин „Шарли ебдо“, земјите од регионот – Хрватска, Македонија, Романија, Босна и Херцеговина, Црна...

Бензините и дизелот поевтинуваат за еден и пол денар

Бензинот и дизелот ќе поевтинат за еден и пол денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ се намалува за 1 денар и ќе...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН