„Еко герила“ бара увид во поставувањето филтри на „Југохром“

Движењето „Еко герила“ ја поздрави одлуката за поставување филтри на најголемиот загадувач „Југохром“. Поради сомневање и евентуално манипулирање во имплементирање на овој проект, од...

Покрената донаторска акција да се транспортира тело на покоен штипјанец

Семејството на 33-годишниот штипјанец Сашо Коцев не може да го пренесе телото на својот покоен син, кој бил прегазен во Шпанија. Коцев, кој во...

Двете лица на Груевски: Битка за инвестиции и за секој квадрат на Водно и...

Премиерот Никола Груевски на трибината во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ се пофали со инвестициите и со делата кои ВМРО-ДПМНЕ ги направила за Македонија, но...

Нимиц му пишал на Коѕиас, Нуланд утре во Атина

Посредникот во спорот за името, Метју Нимиц, воспоставил контакт со новиот грчки шеф на дипломатија, Никос Коѕиас. Според весникот „Етнос“, Нимиц испратил писмо до...

Падна цената на нафтата на светските берзи

На светските берзи падна цената на суровата нафта поради сè поголемите резерви со кои располагаат САД и сè посилниот долар. Американската лесна нафта за испорака...

Македонско возило оштетено во Грција

Во Солун завчера било оштетено возило со македонски регистерски таблички. Прилепчанецот М.Б. пријавил дека на аеродромот во Солун му било извршено оштетување на левата врата на...

Нова средба на пленумите со МОН за законот за високо образование

Нова средба меѓу двата пленума, претставници од Сенатот и од Министерството за образование и наука, денеска ќе се одржи во ректоратот на УКИМ. Тие на заедничка...

Македонец загинал во сообраќајка во Шпанија

Сашо Коцев (33) од штипско Ново Село, загинал минатата недела во сообраќајна несреќа во Валенсија, во Шпанија. За инцидентот е известена и македонската амбасада, која...

Пендаровски: Ќе бараме и нови претседателски избори

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, во интервју за „Слободен печат“ тврди дека СДСМ и здружената опозиција се едноставно обврзани да го повикаат претседателот Ѓорѓе...

Македонија по шести пат во „Часот на планетата Земја“

В сабота, на 28 март, Македонија по шести пат ќе се вклучи во светската волонтерска акција „Часот на планетата Земја“, преку која со симболично...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН