Македонија

Заев – Мицкоски: Потребно е учество на опозицијата во реформите

26 декември, 2017 - 17:43 (META)  Скопје Премиерот Зоран Заев, попладнево во Владата се сретна со Христијан Мицкоски, новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, соопшти владината прес-служба. „Средбата се реализираше низ конструктивен дијалог, иако за некои од темите се изразени различни мислења и ставови на двајцата соговорници. Премиерот Заев…

Германската влада поддржува давање датум за почетокот на преговорите со Македонија

22 јуни, 2018 - 14:15 (META)  Берлин Во писмо до Бундестагот, германскиот парламент, германската влада оценува дека реформскиот биланс на македонската влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ, со тоа отворено застанувајќи зад напорите на Скопје да тргне уште еден чекор напред…

Видеа