Македонија

Македонија за ЕУ ќе биде ПЈРМ се додека целосно не се спроведе Договорот со Грција

18 јуни, 2018 - 12:41 (META)  Брисел Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич, прецизираше дека сѐ додека не е целосно имплементиран договорот постигнат помеѓу Грција и Македонија за спорот со името, Европската Унија ќе продолжи да ја нарекува земјата според привременото име. – Договорот е постигнат, но…

Заев до Каракачанов: Мое право е да бидам Македонец и да зборувам македонски јазик

10 декември, 2018 - 16:34 (META)  Штип Дека јас сум Македонец, дека јас зборувам македонски јазик, тоа е мое право, тоа е европска вредност, одговори премиерот Зоран Заев по острите напади во колумната и телевизиските настапи викендов и денеска од Красимир Каракачанов, актуелен вицепремиер и министер за…

Видеа