Култура

ОЈО отворило предистражна постапка за исчезнатите уметнички дела од Владата

24 јули, 2017 - 15:59 (META)  Скопје Основното јавно обвинителство отворило еден предмет за исчезнатите уметнички дела од Петар Мазев и од Владимир Величковски кои се наоѓале во објектите на Владата и на Министерството за одбрана, објави телевизија „Телма“. „Јавниот обвинител кој работи на предметот веднаш…

Во Драмски театар денеска комеморација за Ванчо Петрушевски

27 август, 2018 - 7:55 (META)  Скопје Комеморација за актерот Ванчо Петрушевски, кој завчера загина од струен удар во скопското село Орешани, ќе се одржи денеска во 10 часот во Драмскиот театар Скопје. Според извештајот од полицијата, Петрушевски станал жртва на струен удар додека качен на метална…

Видеа