Култура

Разрешен директорот на Драмски театар, за в.д директор назначен е Сашо Тасевски

25 јули, 2017 - 10:27 (META)  Скопје Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, денеска го разреши директорот на Драмски театар – Скопје, Роберт Вељановски, и за нов в.д. директор го назначи актерот Сашо Тасевски, објави порталот „Сакам да кажам“. Од Министертсвото за култура велат дека по извршената инспекција,…

МВР врши истрага за директорувањето на Дејан Пројковски во МНТ

30 август, 2018 - 9:50 (META)  Скопје Одделението за борба против организиран криминал од МВР по налог на Јавното обвинителство од минатата седмица вршат истрага во Македонски народен театар (МНТ), поради сомнение за злоупотреби направени во периодот од 2015 до 2017 година, кога директор бил Дејан Пројковски.…

Видеа