Култура

Специјална работна група која ќе нуди решенија и мерки за „Скопје 2014“

29 јули, 2017 - 17:17 (META)  Скопје Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски, вчера формирал работна група за изработка на анализа за реализацијата и последиците од т.н. „Проект Скопје 2014“, соопшти денеска кабинетот на министерот. Работната група е составена од професорот по архитектура, Мирослав Грчев,…

„Скопје Синема Сити“ на 5 и 6 октомври, Руичи Сакамото горд на наградата

3 октомври, 2018 - 7:44 (META)  Скопје Во пресрет на четвртиот филмски настан кој што „Скопје Синема Сити“ го организира годинава, Руичи Сакамото го изрази своето задоволство за наградата доделена од овој Фестивал за животно дело. Четвртото есенско издание на „Скопје Синема Сити“ се одржува на 5…

Видеа