Битолскиот Народен театар одбележува 70 години постоење

Во Народниот театар во Битола пред 70 години се одгира првата театарска претстава на македонски јазик. Со едночинката „Петоимениот Ѓоре“ на Владо Малески, која...

Штипскиот театар со нова премиера

Десет приказни од Марко Цепенков го сочинуваат текстот на претставата „Лулка“, што во режија на Андреј Цветановски, премиерно ќе биде изведена в сабота, во...

Вечерва почнува „Синедејс“

На 13. Фестивал на европски филм „Синедејс“, кој ќе се одржува од денеска до 22 ноември, ќе бидат прикажани повеќе од 100 филмови, со 200...

Македонско-хрватска фолклорна вечер во Прилеп

Вечерва, од 19.30 часот, во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, ќе се одржи македонско-хрватска фолклорна вечер, на која ќе настапат гостите КУД „Далмација -...

Друштво на писатели на поетски караван во Радовиш

Поетскиот караван на Друштвото на писателите на Македонија продолжува во Радовиш, на традиционалната поетска манифестација „Караманови средби“, која годинава се одржува по 41. пат. Во...

Канческа-Милевска ја прими виолинистката Ева Богоевска

Петнаесетгодишната виолинистка Ева Богоевска, која на 6 ноември беше прогласена за победник и го освои „Лауреатот од прв степен“ на реномираниот меѓународен Фестивал за...
На посетителите на овој објект ќе им бидат достапни 20 000 наслови

Отворена реновираната библиотека „Јане Сандански“

Во општина Аеродром се отвори реновираната библиотека „Јане Сандански“ која е дел од Градската библиотека „Браќа Миладиновци“. Во реновираниот објект целосно е заменета електричната...
На изложбата ќе бидат преставени 150 фотографии од сите континенти

Меѓународно биенале „Фотомедија“ во Чифте-амам

Четиринаесеттото меѓународно биенале на фотографска уметност „Фотомедија“, ќе се отвори денеска во 20 часот во Чифте-амам. Изложбата на која ќе бидат преставени околу 150...

Промовирана книгата „Јавна и културна дипломатија” од Васко Шутаров

Денеска беше промовирана книгата „Јавна и културна дипломатија“ од Васко  Шутаров, издадена од „Матица македонска“. Претставувајќи ја книгата, министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, рече дека се...

„Блиска врска“ од Славе Ѓорѓо Димоски објавена во Србија

Во издание на Здружението на писатели на Србија, деновиве од печат излезе книгата „Блиска врска“ (Блиска веза) од македонскиот поет Славе Ѓорѓо Димоски. Препевот е...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН