Култура

Изложба на костими од стари претстави во Штип за Светскиот ден на театарот

24 март, 2017 - 18:45 (META)  Штип Изложба на театарски плакати и на костими од стари и играни претстави, пред публиката ќе ги приреди Народниот театар од Штип в понеделник, на Светскиот ден на театарот. Ова е само дел од одбележувањата на театарскиот празник во Штип. –…

Свечено врачени наградите „13 Ноември“ за 2017 година

14 ноември, 2017 - 10:37 (META)  Скопје Синоќа, во Македонската опера и балет, се одржа свеченоста по повод одбележување на 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје, на која градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на годинешните добитници им ги врачи наградите „13 Ноември“ за 2017…

Видеа