Култура

Почина Вања Лазарова

12 март, 2017 - 17:44 (META)  Скопје На 86-годишна возраст, во Скопје почина доајенката на македонската народна музика Вања Лазарова-Димитрова. Родена е на 27 април 1930 година, во село Страцин, Кратовско. Извесно време работела во Операта при МНТ, а била членка и на Државниот ансамбл на народни…

Манифестацијата „Бела ноќ“ ќе се одржи утре

6 октомври, 2017 - 10:31 (META)  Скопје Годинешното 13. издание на манифестацијата „Бела ноќ“ ќе се одржи утре, сабота (7 октомври). Град Скопје информира дека ќе има квалитетна програма која посетителите ќе може да ја видат на неколку точки во градот. Како и изминатите години, ќе има…

Видеа