Култура

Денеска почнува Саемот на книга

4 април, 2017 - 8:58 (META)  Скопје Саемот на книга почнува денеска и ќе трае до 10 април. Најавено е учество на 80 издавачи, а ќе се продаваат околу 80.000 книги, некои со попуст и до 70 проценти. Саемот се одржува во првата хала во Скопски саем,…

Кривична пријава за ексдиректорката на Агенцијата за филм за серијата „Македонија“

6 декември, 2017 - 12:11 (META)  Скопје До Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, денеска Управата за финансиска полиција поднела кривична пријава за поранешната директорка на Агенцијата за филм, Мими Ѓорѓоска-Илиевска. Ја товари за злоупотреба на службената положба и овластување преку исплаќање повеќе од…

Видеа