Култура

Премиерата на новиот македонски филм „Кога денот немаше име“ на Берлинале

25 јануари, 2017 - 15:51 (META)  Скопје Новиот македoнски филм „Кога денот немаше име“ на Теона Стругар-Митевска, премиерата ќе ја има на престижниот филмски фестивал во Берлин, соопшти продуцентската куќа „Сестри и брат Митевски“. „Кога денот немаше име“ ќе биде претставен во програмата „Панорама специјал“ на Берлинале,…

Алоѓозовски ги разреши Жугиќ и Димитров од директорските места

14 јули, 2017 - 14:17 (META)  Скопје Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, денеска донел решение за разрешување на директорот на Театарот за деца и младинци, Братислав Димитров, како и на директорката на Театар „Комедија“, Јелена Жугиќ. Како вршителка на должноста директор во Театарот за деца и младинци…

Видеа