Култура

Поемата „Македонски стар и нов завет“, најдобра на конкурсот за наградата „Григор Прличев“

24 јануари, 2017 - 18:13 (META)  Охрид Жири-комисијата ја избра поемата „Македонски стар и нов завет“ за најдобра на конкурсот за наградата „Григор Прличев“ за 2016 година. Најдобрата поема беше одбрана од трите кои влегоа во најтесен круг, (од вкупно 12 пристигнати): „Слово горко непремолк“ под шифра…

Почнува „Прилепско културно лето“

19 јуни, 2017 - 8:53 (META)  Прилеп Со почетокот на ликовната колонија „Дрен“ и со концертот на Камерниот оркестар – Битола во Центарот за култура „Марко Цепенков“, вечерва во Прилеп почнува традиционалната манифестација „Прилепско културно лето“. – Публиката и годинава ќе има можност да ужива во бројни…

Видеа