Таблата на Богородица доби налепница Република Северна Македонија (галерија)

Царинската управа денеска на граничниот премин Богородица со Република Грција залепи налепница на таблата на која го пишува новото уставно име на државата -...

Кренато знамето на НАТО, Заев порача дека земјата ја зема судбината во свои раце

На свечена церемонија пред зградата на Владата претпладнево беше кренато знамето на НАТО, како одбележување на историскиот настан за потпишувањето на Пристапниот протокол за...

Генерална проба на Владата и АРМ пред утрешното кревање на знамето на НАТО

Пред објектот на Владата, кој инаку утрово осамна без натписот „Влада на Република Македонија“ од претпладнево се вршат подготовки за утрешната церемонија за подигнување...

Сјајот и бедата на Попова Шапка: Од центар со светска слава во јалова долина...

Попова Шапка некогаш беше познат скијачки центар во регионот и пошироко. Се инвестирало во инфраструктурата, се одржувале скијачки натпревари на кои учествувале натпреварувачи од...

Се отстранува железната ограда пред зградата на Владата

Денеска се отстранува железната ограда пред зградата на Владата, по донесувањето одлука на владина седница. Целта, како што соопштија оттаму, е целосно да се ослободи јавниот...

„Хилтон“ во Скопје е инвестиција од 50 милиони евра, позитивен знак за бизнис-климата

„DoubleTree by Hilton Skopje”, најновиот во синџирот луксузни хотели на реномираниот бренд, официјално почна со работа на 1 јануари годинава. „Многу важно е тоа што...

Македонија ја оствари децениската амбиција за НАТО – потпишан Протоколот за пристапување

Со потпишувањето на Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО од страна на постојаните претставници на земјите - членки во Брисел, денеска Македонија стана...

На протестот пред „Дрисла“, екологистите побараа одговори дали се увезува опасен отпад

Организаторите на протестот „Движење за чист воздух“ денеска го блокираа приодот кон депонијата „Дрисла“ како предупредување до надлежните и побараа одговори на прашањата, што се...

Медиумите, Владата и граѓанскиот сектор се обединија против говорот на омраза

Претставниците на медиумските здруженија и новинарите, Владата, државните органи за заштита на човековите права, невладините организации, образовните и истражувачките субјекти од областа на медиумите...

Во Тетово презентиран ДУП-от за Попова Шапка, екологистите разочарани

Здружението за планирање, градежништво, трговија и услуги „Про-Инженеринг“ вчера го претстави Деталниот урбанистички план (ДУП) за Попова Шапка, а од Граѓанската иницијатива „Да ја...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН