Економија

Исплатени 104,7 милиони денари субвенции за грозје

24 април, 2018 - 8:52 (META)  Скопје Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој исплати 104,7 милиони денари субвенции за грозје, информираат од Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). „Исплатата е за дополнителната субвенција од два денари за килограм грозје предадено во домашни винарски…

Горивата поскапуваат од ноќеска на полноќ, бензинот за 1,5 а дизелот за два денари

15 октомври, 2018 - 11:24 (META)  Скопје Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“, од ноќеска на полноќ се зголемуваат за еден односно 1,50 денари од литар, а „еуродизел“ поскапува за два денара, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. „Еуросупер БС-95“ ќе се продава за…

Видеа