Економија

Помали акцизи за малите производители на алкохол

30 јули, 2018 - 14:06 (META)  Скопје Со новиот Закон за акцизи, малите дестилерии ќе плаќаат 50% од полната акцизата по литар алкохол, а земјоделците-  мали производители 8,5% од полната акциза по литар алкохол. Кај големите производители на алкохол, акцизата останува иста. Станува збор за нов закон…

Бензините и дизелот поскапуваат од ноќеска на полноќ

21 јануари, 2019 - 12:21 (META)  Скопје Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ од полноќ се зголемуваат за 2,5 денари, на „еуродизел“ за 3,5, а на екстра-лесното масло за домаќинство за четири денари од литар, одлучи денеска Реулаторната комисија за енергетика. Еден литар „еуросупер…

Видеа