Економија

СЈО: Четири нови истраги за затајување данок и за злоупотреба на јавна функција

23 март, 2017 - 11:16 (META)  Скопје „Табла“, „Триста“, „Тотал“ и „Тифани“ се четирите нови истраги што Специјалното јавно обвинителство ги отвори денеска. Според обвинителката Катица Јанева, постојат материјални и вербални докази дека од 2008 до 2016 година Министерството за финансии и Управата за јавни приходи не…

Просечната нето-плата во јануари изнесувала 22.750 денари

24 март, 2017 - 12:27 (META)  Скопје Просечната месечна нето-плата во јануари годинава изнесувала 22.750 денари, а бруто-платата 33.441 денари, објави Државниот завод за статистика. Нето-платата во јануари е зголемена за 2,2 проценти во однос на истиот месец лани. Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето…

Видеа