Економија

Фирмите ќе можат да користат 100 милиони евра од ЕИБ на есен

31 јули, 2018 - 7:36 (META)  Скопје 100 милиони евра евтини кредити од Европската инвестициска банка ќе им станат достапни на малите и средни претпријатија, на есен информираат од Министерство за финансии. Од таму додаваат дека министерството изготвило Закон за гаранција, кој ќе се најде денес на…

Заев апелира до општините да ги искористат парите наменети за капитални инвестиции

14 декември, 2018 - 15:40 (META)  Скопје Во 2019 година за рамномерен регионален развој издвоивме за 100 отсто повеќе пари во однос на 2017, или за над 50 насто повеќе во однос на 2018 година, рече денеска премиерот Зоран Заев на конференцијата „Децентрализација: Патот што претстои“, во…

Видеа