Ќе се гради нова зграда на Народна банка

Народна банка на Република Македонија (НБРМ) ќе добие нова зграда. Новата административна зграда е предвидено да се гради на местото на сегашниот парк до...

Спасовски: Со 20 милиони евра се отвораат четири фабрики и се вработуваат 4.000 луѓе

Генералниот секретар на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска се сретнал со граѓаните на Кочани и на Кочанско. На средбите се разговарало за проблемите...

СДСМ: Со 20 милиони евра народни пари, Груевски лаже дека Македонија е рај за...

Опозицискиот СДСМ во соопштение вели дека Груевски „истурил“ 20 милиони евра народни пари за да ги лаже граѓаните преку неговите медиуми, каде што тој...

Граѓаните должат повеќе од една милијарда евра на картички и за кредити

Граѓаните должат вкупно 1,11 милијарди евра за потрошувачки кредити и за кредитни картички , покажуваат податоците на Народна банка за декември 2015 година. Во однос...

Банката „Јулиус Баер“ ќе плати казна поради помагање во избегнување даночни обврски

Швајцарската приватна банка „Јулиус Баер“ постигна спогодба со американските власти, според која, ќе плати 547 милиони долари за да заврши судската постапка против неа...

Николовски: Нови 4 милиони евра завршиле кај фирмата „Трансмет“, чиј сопственик е Сеад Кочан

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, објави дека „нови 4 милиони евра завршиле кај фирмата „Трансмет“, чиј сопственик е Сеад Кочан.“ - Ова е...

Се очекува зголемување на цените во градежништвото

Очекувањата за вкупните порачки (договори) за градежни работи се поповолни, а очекувањата за бројот на вработени се дека ќе остане ист во наредните три месеци,...

Извозот лани помал за околу 440 милиони евра во однос на 2014 година

Извозот во 2015 година изнесувал 4.489.934.000 долари, што е за 443.911.000 долари помалку во однос на 2014 година, кога изнесувал 4.933.845.000 долари, објави Државниот завод...

ЕК: Економскиот пораст ќе биде поголем од лани

Економскиот пораст во еврозоната годинава ќе биде нешто повисок од минатата година, но помал од претходно проектираниот, соопшти денеска Европската комисија. Брисел предвидува дека порастот...

Наумов: Ќе ги вратат и земјата и парите

За да преживее Овчеполието, земјата мора да се врати на вистинските земјоделци. Ова било истакнато на средбата на претседателот на комисијата за финансии на СДСМ...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН