Економија

Вилма Трајковска, Мукаетов и други бизнисмени беа на молитвениот појадок со Трамп

2 февруари, 2017 - 22:00 (META)  Вашингтон Неколку познати бизнисмени од Македонија, како и вицегувернерката на Народна банка, Маја Кадиевска-Војновиќ, присуствуваа на молитвениот појадок во Вашингтон во организација на новиот американски претседател, Доналд Трамп. На овој важен светски настан присуствуваа и претседателот на управниот одбор на „Алкалоид“,…

Швајцарска стратегија за поддршка, предвидува 76 милиони франци за Македонија

26 мај, 2017 - 11:59 (META)  Скопје Швајцарија е еден од најголемите билатерални партнери на Македонија и со новата стратегија за соработка од 2017 до 2020 година, се предвидени финансиски обврски во висина од 76 милиони швајцарски франци, соопшти амбасадата на Швајцарија во Македонија. „Целта на новата…

Видеа