Економија

Дизел-горивата поевтинуваат за 1,5 денар, а цената на бензинот останува иста

3 април, 2017 - 11:18 (META)  Скопје Дизел-горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден и пол денар за литар, а цената на бензинот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ останува 65 денари за еден литар, а на „еуросупер…

Обесштетување на граѓаните поради земјотресите, тема на расправата за буџетот

22 јули, 2017 - 14:23 (META)  Скопје На денешната комисиска расправа за ребалансот на буџетот, пратениците најмногу расправаа за обесштетување на грѓаните на Охрид, Ресен и од Струга, поради штетите настанати од земјотресите. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ поднесоа амандман со кој бараа два милиони евра за оваа намена,…

Видеа