Економија

ЕУ го казни „Гугл“ со 2,7 милијарди американски долари

27 јуни, 2017 - 13:18 (META)  Брисел Регулаторната комисија на Европската Унија одлучи да ја казни компанијата „Гугл“ со глоба во износ од 2,7 милијарди американски долари за злоупотреба на позицијата на пазарот и на антиконкурентни практики, јавува „Би-би-си“. Компанијата е обвинета за намалување на видливоста на…

Заев вети дека ќе се реши проблемот со платите во „Колска“

27 јуни, 2017 - 11:47 (META)  Скопје Премиерот Зоран Заев презел обврска уште денеска да почне решавањето на проблемот на вработените во фабриката „Колска“ во Велес, кои шест месеци немаат земено плата, а ќе се најде и трајно решение за статусот на компанијата, соопшти Владата. На средбата…

Видеа