Дописници

Гаврил Светогорец епископот Велички во Штип беше прогласен за светец

28 мај, 2017 - 14:16 (META)  Штип Скромниот ерудит, во земскиот живот професор по историја на уметноста, а во световниот, духовник што правеше чуда, Гаврил Светогорец епископот Велички, денеска во Штип беше прогласен за светец. На литургијата во храмот „Свети Никола“, со која чиноначелствуваше поглаварот на МПЦ…

Најавени протести во Белград по повод заклетвата на Вучиќ за нов шеф на државата

30 мај, 2017 - 8:45 (META)  Белград Досегашниот премиер и избран претседател на Србија, Александар Вучиќ, утре ќе положи заклетва пред пратениците во собранието на Србија и ќе ја преземе должноста шеф на државата. Според пишувањата на српските медиуми, Вучиќ ќе ја положи заклетвата над специјално изработен…

Видеа