УСАИД спроведе работилница за презентација на дигитални сликовници

Американската агенција за меѓународен развој - УСАИД, во соработка со Фондација за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“, во основното училиште „Григор Прличев“...

Охрид во декември на плус 15 Целзиусови степени

Денешниот сончев и пријатен ден, со температурa невообичаенa за овој период од годината, нешто пониска од 15 Целзиусови степени, измами многумина охриѓани на пријатна крајезерска...

Потрага по нови архитектонски решенија за двата плоштади во Охрид

Охриѓани ќе ги разубавуваат двата свои плоштади: централниот, Свети Климент Охридски, и малиот плоштад, Крушевска Република, кај многувековното дрво – стариот охридски чинар. За тоа, Општина Охрид,...

На Охридско Eзеро сè уште „му се бројат коските“

Денешниот сончев и пријатен ден, со температура невообичаена за овој период од годината, нешто помалку 15 Целзиусови степени, измами многумина охриѓани и нивни ретки гости...

Поплавена живинарска фарма во битолското село Породин

Велушка Река поплави живинарска фарма во селото Породин, во близина на граничниот премин Меџитлија, на македонско-грчката граница. Поројните дождови во изминатите два дена го...

За битолските еколози, Денот на дрвото е чисто лицемерство

Наместо да садат нови садници, битолските еколози од здружението „За нас се работи“ ги повикаа битолчани да даруваат крв на Денот на дрвото. Акцијата ќе...

Жељко Јоксимовиќ, кум на Водици 2015 во Охрид

Балканската музичка ѕвезда Жељко Јоксимовиќ и бизнисменот Зоран Милески, неофицијално, се новите кумови на манифестацiјатa Богојавление - Водици 2015, што охриѓани ја организираат со...

Стразбур реши 25 години стар случај на Македонци

Цели 25 години, поширокото семејство Штерјови од Штип се обидувало да си ја врати земјата што му била одземена во периодот на колективизацијата во...

Охриѓанец со нож расчистувал сметки во кафуле

Секторот за внатрешни работи од Охрид поднесе кривична пријава против 36-годишниот И.Р. од Охрид, поради сомнеж дека сторил обид за тешка телесна повреда. На 23 ноември, пријавениот,...

Пет дена прослава во спомен на заштитникот на Охрид – свети Климент Охридски

Охриѓани годинава дури пет дена ќе слават во спомен на заштитникот на градот - свети Климент Охридски. Манифестациите ќе почнат в четврток, 4 декември, а...

НАЈНОВИ

ВИСТИНОМЕР СТОРИЈА

БАЛКАН