Дописници

Проекција на македонски филмови во Солун

8 април, 2017 - 10:52 (META)  Солун Филмофилите во Солун имаа можност неделава да запознаат дел од современата македонска кинематографија преку проекцијата на филмовите „Лазар“ и „Незрели цреши“. Долгометражниот филм „Лазар“ на Светозар Ристовски и краткометражниот „Незрели цреши“ на режисерот Небојша Јовановиќ се прикажаа на 6 април…

Прилепскиот театар одбележа јубилеј во исчекување на нов објект

19 февруари, 2019 - 15:32 (META)  Прилеп Народниот театар „Војдан Чернодрински“ – Прилеп синоќа со изведба на претставата „Пиреј“ по текст од Петре М. Андреевски, а во режија на Љупчо Ѓорѓиевски, ја одбележа 69-годишнината од постоењето на прилепскиот храм на Талија. На истата сцена на која што…

Видеа