Дигитални права

Конференција „Слободата и интернетот во Македонија“ утре во МСУ

10 мај, 2018 - 8:19 (META)  Скопје Во Музејот на современа уметност (МСУ) во Скопје утре ќе се одржи конференцијата „Слободата и интернетот во Македонија“ во организација на Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“ која е дел од одбележувањето на 25-годишнината од постоењето…

Дигиталното поврзување на Западен Балкан ќе биде финансирано со 200 милиони евра од ЕУ

17 мај, 2018 - 9:44 (META)  Софија Заклучоците од првиот Дигитален Самит, што пред еден месец се одржа во Скопје, веќе се дел од агендата на Европската Унија, информираат од министерството за информатичко општество и администрација. „Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, од самитот на ЕУ и Западен…

Видеа