This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Mon Feb 18 18:25:41 2019 / +0000 GMT

Бошњаковски: Владата очекува да се обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени
Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција поврзана со одлуките од синоќешната 93. владина седница ги повтори очекувањата на Владата за постигнување двотретинско мнозинство за уставните измени, за што денеска, собраниската Комисија за уставни прашања, треба да ја отпочне расправата по предлогот за потребата од уставни измени поднесен од Владата.

Тој најави дека воведно обраќање на Комисијата ќе има премиерот Зоран Заев.

- Сметаме дека оваа историска одлука пред која се наоѓаат пратениците во македонскиот Парламент е од суштинско значење за остварување на стратешките цели на Македонија за членство во НАТО и ЕУ. Сметаме и очекуваме дека мнозинството пратеници во Парламентот ќе ја послушаат волјата на мнозинството граѓани кои на 30 септември гласаа „за“ овие заложби - рече Бошњаковски.
Post date: 2018-10-10 12:24:13
Post date GMT: 2018-10-10 10:24:13
Post modified date: 2018-10-10 12:24:13
Post modified date GMT: 2018-10-10 10:24:13
Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. HTML saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com