This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Tue Feb 19 0:28:04 2019 / +0000 GMT

Борис Џонсон поднесе оставка
Борис Џонсон денеска даде оставка од функцијата министер за надворешни работи на Велика Британија, а премиерката Тереза Меј му ја прифати.

Џонсон е вториот министер што денеска ѝ откажа верност на Меј – утрово министерот за Брегзит, Дејвид Дејвис, исто така поднесе оставка.

Заминувањето на Џонсон беше соопштено непосредно обраќањето на Меј пред Парламентот за нејзиниот нов план за Брегзит што разгневи многу пратеници од редовите на ториевците.

Од Даунинг Стрит 10 соопштија дека му се благодарат на Џонсон за досегашната работа и дека неговата замена ќе биде соопштена наскоро.

Post date: 2018-07-09 16:49:35
Post date GMT: 2018-07-09 14:49:35
Post modified date: 2018-07-09 16:49:35
Post modified date GMT: 2018-07-09 14:49:35

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com