!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Бомбашки напад во Багдад, 12 загинати и 50 повредени


       
Багдад, 8 јануари, 2017 - 10:52 (META) 

Најмалку 12 лица загинаа, а 50 се повредени откако автомобил бомба експлодира на пазар во источниот багдадски кварт Јамила, претежно населен со шиити.

Портпаролот на ирачкото министерство за внатрешни работи изјави дека полицаец го забележал напаѓачот и отворил оган, но не успеал да го спречи нападот.

Меѓу жртвите најмалку шестмина се цивили, а сè уште ниту една група не презела одговорност за нападот.