This page was exported from Meta.mk [ http://meta.mk ]
Export date: Tue Dec 18 15:06:10 2018 / +0000 GMT

Бензините поскапуваат за половина, a дизелот за еден денар
Малопродажната цена на бензините од ноќеска нa полноќ се зголемува за половина, а на дизелот за еден денар, одлучи Регулаторна комисија за енергетика.

Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 68 денари, на „еуросупер БС-98“ ќе биде 69,50 денари, „еуродизелот“ ќе се продава по 60 денари за литар.

Зголемувањето на цените на бензините се должи на тоа што, просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена изнесуваше 68,9 долари за барел, а курсот на денарот во однос на доларот 50.003 денари.

Post date: 2018-04-16 12:59:41
Post date GMT: 2018-04-16 10:59:41
Post modified date: 2018-04-16 13:00:13
Post modified date GMT: 2018-04-16 11:00:13

Powered by [ Universal Post Manager ] plugin. MS Word saving format developed by gVectors Team www.gVectors.com