!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Барак Обама го објави првиот твит


       
Вашингтон, 19 мај, 2015 - 15:01 (META) 

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Барак Обама, од вчера има свој твитер-профил. Претходно тој го користеше твитер-профилот на Белата куќа @WhiteHouse. Неговиот аватар гласи @Potus  (скратеница за претседател на Соединетите Држави) и ќе го користи само за твитови што ќе ги твита тој лично.

Тој за помалку од 24 часа доби 1,8 милиони следбеници, а досега има објавено само три твита.

Првиот му е: „Здраво Твитер! Овде Барак. Навистина! Шест години претседател и конечно добив свој профил.“

Сопругата на Обама, првата дама Мишел Обама, има свој твитер-профил од јануари 2013 година и досега ја следат 1,9 милиони корисници.

Британски „Гардијан“ објави видеоснимка од моментот кога Обама првпат твитнал од овалната канцеларија, седејќи на работ на својата работна маса и употребувајќи го телефонот од Белата куќа, а не неговиот личен „Блекбери“.