Авион удри во елен на аеродром во Северна Каролина


       
Шарлот, 16 февруари, 2017 - 13:16 (META) 

Патнички авион на компанијата „Американ Игл“ удрил во елен при обидот да полета од аеродромот во Шарлот, во Северна Каролина.

Пилотот после судирот прогласил тревога, го откажал летот и го вратил авионот пред зградата на аеродромот, соопшти американската Федерална управа за авијација.

– Од леталото протекло гориво поради оштетување на резервоарот на крилото, предизвикано од ударот во елен, рече портпаролката на авиокомпанијата – Кејти Коди.

На снимките кои ги објавија локалните телевизии се гледа оштетување на десното крило, како пожарникари кои превентивно го прскале авионот со пена.

Ниту еден од 44 патници и четворицата членови на екипажот не се повредени.