!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Авион на соларен погон тргна на пат околу светот


       
Абу Даби, 9 март, 2015 - 9:37 (META) 

Швајцарскиот соларен авион „солар импулс 2“, кој работи на соларна енергија, утринава од Абу Даби, тргна на пат околу светот.

Авионот, кој не користи никакви други горива освен сончевата светлина, утринава во 4.12 часот по средноевропско време полета од аеродромот „Ал Батин“ во Абу Даби кон Оман, каде треба да пристигне кон крајот на денот.
Патот од 35.000 километри ќе се одвива во 12 етапи и ќе трае пет месеци, а со соларниот авион управува швајцарскиот пилот Андреа Боршберг.

Ова е прв обид авион со соларен погон да ја обиколи земјата. Струјата за „солар импулс 2“ ја создаваат 17.200 фотоелектрични, соларни ќелии, поставени на крилата со распон од 72 метри. Ова е поголема верзија на прототипот-едносед, кој првпат полета пред пет години.